absolwentka kierunku farmacja Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej GUMed. Wizytująca profesor Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy) oraz Instytutu I.E.M.E.S. w Palermo (Włochy). Autorka i współautorka artykułów naukowych, popularno-naukowych, patentów oraz zgłoszeń patentowych z dziedziny medycyny oraz kosmetologii medycznej. Naukowo zajmuje się przede wszystkim onkologią eksperymentalną, badaniem efektywności związków przeciwnowotworowych, projektowaniem nowych związków przeciwnowotworowych, badaniem mechanizmów działania tych związków oraz szukaniem biomarkerów pozwalających na wczesną diagnozę chorób nowotworowych czy też monitorowanie stanu choroby. Drugi tor badań to gerontologia eksperymentalna w kontekście neurobiologii i neurologii, a trzeci to kosmetologia medyczna połączona z dermatologią, gdzie pracuje nad opracowywaniem jak najlepszych nośników substancji aktywnych do wnętrza komórek skóry oraz nad bezpieczeństwem i efektywnością działania substancji aktywnych w kosmetykach i lekach. Laureatka Sopockiej Muzy w Dziedzinie Nauki oraz Człowiek Roku Art of Beauty Prestige Awards. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opiekunka Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze Chemii Medycznej. Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i twórczyni autorskiej marki dermokosmetyków do pielęgnacji twarzy. Prywatnie żona i mama dwulatka.
Inicjatorka Młodości, edukator, naukowiec, Członek CMAC – Complications in Medical Aesthetics Collaborative, właściciel podmiotu leczniczego MŁODOŚĆ, specjalizuje się, wspólnie z zespołem interdyscyplinarnym, w edukacji w zakresie diagnostyki i leczenia powikłań po zabiegach estetycznych. Wykładowca akademicki WSEiT – Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu na kierunku kosmetologia. Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskała na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu w 12.02.2007 r. Studia wyższe w zakresie zdrowia publicznego ukończyła z wyróżnieniem Rektora Uniwersytetu Medycznego. Była dyrektorem i prezesem szpitali i spółek medycznych, prowadziła Fundację prosenioralną Senior Active, była wykładowcą wykładowcą akademickim Uniwerysytetu Medycznego w Poznaniu w Katedrze Elektroradiologii oraz audytorem dla Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej a także Europejskiej Organizacji Instytutów Onkologicznych. Nadal związana z onkologią w zakresie protonoterapii www.protonoterapia.pl Autorka 2 książek i 2 ebooków oraz autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych w dziedzinie onkologii, zarządzania oraz medycyny estetycznej. Wszystko co robi, zawsze robi z pasji i z ogromną dedykacją, a swoje kompetencje zawodowe potwierdza na uczelniach, kongresach naukowych i warsztatach wśród najlepszych specjalistów w branży.
Dr n. biol. Joanna Bartkowiak Wieczorek jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry i Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Prowadzi wykłady z zakresu fizjologii człowieka dla studentów medycyny, farmacji, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego i dietetyki. Posiada również bogate doświadczenie naukowo-dydaktyczne z zakresu farmakologii w tematyce podłoża molekularnego mechanizmów działania leków i występowania interakcji farmakologicznych, zdobyte podczas ponad 10-letniej pracy w Katedrze i Zakładzie Farmacji Klinicznej i Biofarmacji UMP. W 2017 w związku z rozpoznaniem raka piersi poddała się chemioterapii, mastektomii, radioterapii i leczeniu uzupełniającemu, które trwa do dnia dzisiejszego. Terapia nowotworu dodatkowo wpłynęła na profil zainteresowań naukowo-badawczych Pani Doktor, skutkując rozwinięciem aktywności dotyczącej poprawy efektów terapii pacjenta onkologicznego poprzez szerzenie wiedzy farmakologicznej wśród chorych.