Czas zabiegu: 45 – 90 minut (30 minut znieczulenie/15 min zabieg)
Znieczulenie: 30 minut powierzchniowe
Częstotliwość: 1 – 3 zabiegów co 30-60 dni (w przypadku rozstępów i blizn, redukcji celullitu) lub 90 dni (przywracanie gęstości skórze)
Trwałość (szacunkowa): 12-24 miesięcy lub dłużej
Wskazania: utrata gęstości, elastyczności, wiotkość skóry, nierówny koloryt, obrzęki, liczne zmarszczki, przebarwienia ostudowe, blizny, trądzik, blizny potrądzikowe, odwodnienie skóry, przebarwienia posłoneczne, łysienie, rozstępy, cellulit
Zalecenie przedzabiegowe: przed zabiegiem wskazane jest wykonanie USG skóry celem dokładnego zdefiniowania jej grubości.
Przeciwwskazania: LINK
Zalecenia przedzabiegowe: LINK
Zalecenia pozabiegowe: LINK
Radiofrekwencja mikroigowa (RFMN) – termolifting, jest metodą stosowaną w medycynie estetycznej do zwiększania napięcia skóry, usuwania zmarszczek, blizn (szczególnie blizn po trądziku), usuwania rozstępów, cellulitu oraz wiotkiej skóry. Radiofrekwencja mikroigłowa polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry mikroigłami oraz ogrzewaniu za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Radiofrekwencja mikroigłowa to działanie na skórę falą elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, która poprzez ogrzewanie tkanki stymuluje jej regenerację. Ciepło (około 45-60 stopni C) powoduje obkurczanie włókien kolagenowych, a także indukuje procesy tworzenia nowego kolagenu. Mikronakłuwanie to z kolei działanie na skórę mikroigłami, które uszkadzając mechanicznie tkankę pobudzają jej regenerację. Połączenie obu wymienionych technik pozwala na osiągnięcie lepszych efektów, niż w przypadku stosowania każdej z tych metod osobno. Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala dokładnie określić zakres zabiegu poprzez nakłucie skóry na pożądaną głębokość 3.5 mm, a nawet do 8 mm (na ciało). Działa przy tym skuteczniej niż klasyczne lasery, które sięgają nie głębiej, niż 1,7 mm. W radiofrekwencji mikroigłowej dokładnie regulujemy nie tylko zasięg zabiegu, ale również czas oraz intensywność nagrzewania tkanek.
Wskazania do radiofrekwencji mikroigłowej – termoliftingu – obejmują:
Zabiegi na twarz, szyję, dekolt można wykonywać bez znieczulenia, gdyż igły urządzania są tak cienkie, że ich wprowadzenie pod skórę jest praktycznie bezbolesne. Natomiast dla komfortu pacjenta najczęściej stosowane jest znieczulenie powierzchniowe, miejscowe 30 minut przed zabiegiem.
Zabiegi na ciało należą do bolesnych – na poziomie 5-7 w skali 1-10. Wymagają znieczulenia.
Skrupulatnie wyznaczony i zdezynfekowany obszar skóry nakłuwa się matrycą mikroigiełek. Urządzenie posiada wygodną końcówkę, która płynnie wsuwa igły pod skórę. Następnie RF emituje energię według uprzednio ustawionych, dobranych indywidualnie parametrów.
Pojedyncze przyłożenie nie trwa dłużej niż sekundę. W ten sposób zabieg wykonywany jest stopniowo i systematycznie na całym wyznaczonym obszarze.
Dające się przewidzieć następstwa zabiegu i możliwe powikłania:
Pomimo dużego doświadczenia i staranności ze strony zespołu zabiegowego w czasie zabiegu i po nim może dojść do powikłań, które przeważnie są natychmiast rozpoznane i leczone. Efekty uboczne mogą pojawić́ się w przebiegu poozabiegowym u każdego pacjenta, jednak ich ogólna częstość nie jest wysoka. Ich liczba zwiększa się u chorych na cukrzycę, pacjentów powtórnie operowanych i osób otyłych.
Typowe dla okresu pozabiegowego objawy miejscowe:
ból, rumień, obrzęk i krwawienie – ból jest zazwyczaj łagodny i podobny do zgłaszanego podczas Dermapen (mikronakłuwania), rumień może na ogół trwać od 12 godzin do trzech do pięciu dni po zabiegu lub czasami dłużej niż 5 dni, obrzęk jest powszechny i wydaje się utrzymywać do 12 godzin po leczeniu, chociaż może trwać kilka dni lub dłużej, krwawienie punktowe może trwać dłużej niż po zastosowaniu innych metod leczenia mikroigłowego (nawet do 7 dni), widoczne na skórze pozabiegowe brunatne kropeczki (7 dni). Łuszczenie się i tworzenie strupów jest rzadkie w przypadku RFMN choć może się pojawić, strupki, grudki i krostki są rzadkie ale również możliwe.
Poważne powikłania:
przebarwienia (w skutek zbyt wysokiej temperatury) i blizny po torach igieł, również w skutek nadkażenia bakteryjnego, wirusowego, zaburzenia czucia, w tym zdarzają się przypadki drętwienia trwający trzy tygodnie, zmiany pigmentacyjne, dysestezja (zaburzenia neurologiczne, które charakteryzuje się osłabieniem lub zmianą wrażliwości sensorycznej, zwłaszcza dotyku), związane z uszkodzeniem nerwu wywołanym ciepłem; zmiany czuciowe również w skutek nadkażenia bakteryjnego, wirusowego.